Do poprawnego działania strony wymagana jest podstawowa technologia Javascript.

Skaryfikacja

Co to jest?


Jej początków należy szukać wśród kultur pierwotnych. Miała zwykle charakter rytualny – była częścią religijnych obrzędów i pełniła ważną rolę w inicjacji młodego człowieka. Często oznaczała gotowość do wejścia w świat wojowników. Niekiedy w ten sposób oznaczano bądź karano wrogów. Skaryfikacja, bo o tym mowa, to jedna z kilku nietypowych odmian zdobienia ciała. Polega na celowym i kontrolowanym uszkadzaniu skóry w taki sposób, by powstająca w miejscu rany tkanka bliznowata tworzyła określony wzór. W przeciwieństwie do tatuażu nie wykorzystuje się w tym procesie tuszu. Istnieje kilka technik tworzenia skaryfikacji i każda z nich ma na celu uzyskanie innego efektu:


  • • cutting – czyli wycinanie w skórze określonego wzoru przy pomocy skalpela; najbardziej precyzyjna, a zarazem powodująca największy rozlew krwi;
  • • skin removal – to nic innego jak usuwanie części tkanki; najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchni tatuażu;
  • • branding – w tej metodzie wypala się na ciele określonym narzędziem wybrany znak; można do tego użyć rozgrzanej do czerwoności metalowej kształtki, specjalnych koagulatorów czy lasera. Istnieje również opcja stworzenia rysunku poprzez wymrożenie tkanki ciekłym azotem.

Dla kogo?


Skaryfikacja prowadzi do trwałych i praktycznie nieodwracalnych uszkodzeń skóry, dlatego też polecana jest osobom, które nie będą żałować swojego wyboru. Bez względu na wybraną technikę ból w trakcie zabiegu może być nie do zniesienia. Dlatego też ta metoda zdobienia ciała nie jest wskazana dla szczególnie wrażliwych. Choć w profesjonalnych salonach tatuażu skaryfikacja przeprowadzana jest zwykle z zastosowaniem miejscowego znieczulenia to po jej zakończeniu odczuwa się zwykle skutki uboczne.


Zalecenia


Skóra człowieka zabezpiecza nas przed przeniknięciem drobnoustrojów. W przypadku jej uszkodzenia skuteczność ochrony maleje. Po każdym zabiegu, który ingeruje w organizm człowieka, niezbędna jest zatem odpowiednia pielęgnacja. Nieprawidłowa higiena w okresie gojenia się ran może doprowadzić do groźnych zakażeń bakteryjnych. Po skaryfikacji nie zaleca się przyjmować jakichkolwiek leków przeciwbólowych, w składzie których jest kwas acetylosalicylowy bądź ibuprofen. Te substancje mają bowiem zadanie rozrzedzać krew, a więc nie są wskazane w okresie rekonwalescencji. Nie należy narażać wrażliwych tkanek na działanie promieni słonecznych czy kontakt z miejscami, w których roi się od bakterii – a zatem konieczna jest czasowa rezygnacja z basenu czy siłowni.


Po skaryfikacji należy szczególnie zadbać o skórę. Jeszcze w salonie na ranę zostanie nałożona folia i bandaż. Miejsce pozabiegowe przez kilka dni przemywa się wodą z mydłem, smaruje antybiotykiem i zakłada nowy opatrunek. Używana do tego celu folia ma za zadanie odcinać dopływ powietrza do tkanek, i co za tym idzie, spowolnić proces zabliźniania. Dzięki temu tatuaż uzyska taki kształt, jak i powinien. Po kilkunastu dniach stosuje się również wodę utlenioną, a po ok. dwóch tygodniach tworzy się strup, który samodzielnie odpadnie. Wtedy właśnie ukaże się ostateczny kształt skaryfikacji.W moim studio tatuażu Czarny Tygrys we Wrocławiu oferuję profesjonalne, a przede wszystkim bezpieczne wykonanie zabiegu skaryfikacji. Pracuję na najwyższej jakości sprzęcie. Używam tylko jednorazowych igieł, a wszystkie narzędzia po każdym użyciu są poddawane procesom sterylizacji. Obejrzyj dostępną na stronie galerię i zapoznaj się z efektami moich prac!