Skaryfikacja

piękno utrwalone na zawsze

Co to jest skaryfikacja?

Skaryfikacja, bo o tym mowa, to jedna z kilku nietypowych odmian zdobienia ciała. Polega na celowym i kontrolowanym uszkadzaniu skóry w taki sposób, by powstająca w miejscu rany tkanka bliznowata tworzyła określony wzór.

Jej początków należy szukać wśród kultur pierwotnych. Miała zwykle charakter rytualny – była częścią religijnych obrzędów i pełniła ważną rolę w inicjacji młodego człowieka. Często oznaczała gotowość do wejścia w świat wojowników. Niekiedy w ten sposób oznaczano bądź karano wrogów.

W przeciwieństwie do tatuażu nie wykorzystuje się w tym procesie tuszu. Istnieje kilka technik tworzenia skaryfikacji i każda z nich ma na celu uzyskanie innego efektu:

  • cutting – czyli wycinanie w skórze określonego wzoru przy pomocy skalpela; najbardziej precyzyjna, a zarazem powodująca największy rozlew krwi;
  • skin removal – to nic innego jak usuwanie części tkanki; najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchni tatuażu;
  • branding – w tej metodzie wypala się na ciele określonym narzędziem wybrany znak; można do tego użyć rozgrzanej do czerwoności metalowej kształtki, specjalnych koagulatorów czy lasera. Istnieje również opcja stworzenia rysunku poprzez wymrożenie tkanki ciekłym azotem.

Na czym polega skaryfikacja?

Skaryfikacja to stosunkowo nowy sposób ozdabiania swojego ciała, który w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Skaryfikacje, które wykonujemy we Wrocławiu polegają na bezpiecznym uszkadzaniu skóry. Odbywa się to w kontrolowany sposób tak, aby rany oraz blizny powstałe w wyniku skaryfikacji, tworzyły wcześniej zaplanowany wzór.

DLA KOGO JEST SKARYFIKACJA?

Skaryfikacja prowadzi do trwałych i praktycznie nieodwracalnych uszkodzeń skóry, dlatego też polecana jest osobom, które nie będą żałować swojego wyboru. Bez względu na wybraną technikę ból w trakcie zabiegu może być nie do zniesienia. Dlatego też ta metoda zdobienia ciała nie jest wskazana dla szczególnie wrażliwych. Choć w profesjonalnych salonach tatuażu skaryfikacja przeprowadzana jest zwykle z zastosowaniem miejscowego znieczulenia to po jej zakończeniu odczuwa się zwykle skutki uboczne.

ZALECENIA

Skóra człowieka zabezpiecza nas przed przeniknięciem drobnoustrojów. W przypadku jej uszkodzenia skuteczność ochrony maleje. Po każdym zabiegu, który ingeruje w organizm człowieka, niezbędna jest zatem odpowiednia pielęgnacja. Nieprawidłowa higiena w okresie gojenia się ran może doprowadzić do groźnych zakażeń bakteryjnych. Po skaryfikacji nie zaleca się przyjmować jakichkolwiek leków przeciwbólowych, w składzie których jest kwas acetylosalicylowy bądź ibuprofen. Te substancje mają bowiem zadanie rozrzedzać krew, a więc nie są wskazane w okresie rekonwalescencji. Nie należy narażać wrażliwych tkanek na działanie promieni słonecznych czy kontakt z miejscami, w których roi się od bakterii – a zatem konieczna jest czasowa rezygnacja z basenu czy siłowni. Po skaryfikacji należy szczególnie zadbać o skórę. Jeszcze w salonie na ranę zostanie nałożona folia i bandaż. Miejsce pozabiegowe przez kilka dni przemywa się wodą z mydłem, smaruje antybiotykiem i zakłada nowy opatrunek. Używana do tego celu folia ma za zadanie odcinać dopływ powietrza do tkanek, i co za tym idzie, spowolnić proces zabliźniania. Dzięki temu tatuaż uzyska taki kształt, jak i powinien. Po kilkunastu dniach stosuje się również wodę utlenioną, a po ok. dwóch tygodniach tworzy się strup, który samodzielnie odpadnie. Wtedy właśnie ukaże się ostateczny kształt skaryfikacji.

W moim studio tatuażu Czarny Skorpion we Wrocławiu oferuję profesjonalne, a przede wszystkim bezpieczne wykonanie zabiegu skaryfikacji. Pracuję na najwyższej jakości sprzęcie. Używam tylko jednorazowych igieł, a wszystkie narzędzia po każdym użyciu są poddawane procesom sterylizacji. Obejrzyj dostępną na stronie galerię i zapoznaj się z efektami moich prac!

Jakie są rodzaje skaryfikacji?

Skaryfikację można podzielić na kilka typów – uzależnionych od techniki uszkadzania skóry. Do najbardziej powszechnych zaliczamy nacinanie skóry przy użyciu skalpela. Jest to technika pozwalająca na uzyskiwanie bardzo precyzyjnych wzorów.

Innym rodzajem skaryfikacji, które również wykonujemy we Wrocławiu, jest wycinanie całych kawałków skóry (wzór powstaje w miejscu ubytku). Ostatnim typem skaryfikacji dostępnej w mieście Wrocław jest z kolei wypalanie skóry za pomocą specjalnych kształtów – podgrzanych do odpowiedniej temperatury.

Chcesz, aby skaryfikacja ozdobiła także Twoje ciało? Odwiedź nasze studio we Wrocławiu i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić!